Google dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru ve web tarayıcısı.Her gün milyonlarca kişi Google üzerinde arama yapmaktadır. Ülkemizde Google kullanım oranı %80'in üzerindedir. Hal böyle olunca Google Adwords yani Google reklamları markalar için çok büyük bir öneme sahip oluyor. Google reklamları ile markanızı binlerce kişiye gösterebilirsiniz ve bu gösterimi sağlarken hiçbir ücret ödemezsiniz. Sadece kullanıcılar sizin reklamınıza tıkladığı zaman sizin belirlediğiniz anahtar kelime teklifi tutarında ödeme alınır. Konvansiyonel reklamlarda alakalı alakasız herkes verdiğiniz alanda reklamı görebilir. Google reklamlarında kontrol sizde, sizin belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanıcılar aradığında reklamınız gösterileceği için alakasız kullanıcılara da reklamınızı göstermemiş olacaksınız.  Dijital olarak müşterilerinize ulaşmanın en kolay yollarından biri Google reklamlarıdır. Google reklamları; arama ağı reklamları, görsel reklamlar, alışveriş reklamları, video ve yayın içi yerleşimler ile youtube reklamları, uygulama reklamları, gmail reklamları gibi birçok çeşit seçeneğiyle müşterilerinize ulaşmanızı sağlamaktadır.

Kısaca Google reklam çeşitlerinden bahsedecek olursak;

Arama Ağı Reklamları

Google üzerinde websiteniz organik olarak istediğiniz seviyede olmayabilir. Güçlü rakipleriniz kapsamlı SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları ile sizin üzerinde yer alabilir ve genellikle bu sorunla çok karşılaşılmaktadır. Google Adwords sayesinde markanız istediğiniz kelimelerde en üst sıralarda gösterebilirsiniz. Sektörünüze uygun belirledğimiz anahtar kelimeler ile kullanıcıların karşısına üst sıralarda çıkabilir ve sadece kullanıcılar reklamınıza tıkladığında ücret ödersiniz. Google arama ağınında, kullanıcılar işinizle ilgili aramalarda reklamlarınız görüneceği için dönüşüm oranı yüksektir. Google üzerinden hergün milyonlarca arama yapıldığını söylemiştik. Sektörünüz ve sattığınız ürünlerle ilgili de binlerce arama yapılmakta ve siz burada yoksanız çok şey kaçırıyosunuz!


Görsel Reklamlar

Google kendi reklam ağına dahil dünya üzerindeki birçok website üzerinde görsel reklamlarınızı göstermenize imkan sunmaktadır. Google buna dünya üzerindeki websitelerin %90'ı demektedir. Google Display Network(Google Görüntülü Reklam Ağı) Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin reklamını görsel olarak birçok site üzerinde yapabilirsiniz. Görsel reklamlar marka bilinirliği ve ürün tanıtımı açısında çok büyük öneme sahiptir. Görsel reklamlarınızı, hergün binlerce kişinin girdiği prestiji yüksek websitelerinde, youtube ve gmail üzerinde gösterebilirsiniz. Bunun yanında tabiki hedef kitlenizi detaylandırabilir ve size en yakın kitleye yönelik gösterimler sağlayabilirsiniz. Etkili görseller ile kullanıcıların dikkatini çok kolay çekebilir ve dönüşüm alabilirsiniz. 


Alışveriş Reklamları

E-Ticaret sitelerinin kullandığı alışveriş reklamları yada diğer adıyla Google PLA(Product List Ads) ürün listeleme reklamları, ürünlerinizin hızlı bir şekilde satışa dönüşmesi için biçilmiş kaftan. Kullanıcıların ürünleriniz ile ilgili yaptığı aramalarda ürünlerinizi görsel, açıklama ve fiyat bilgileri ile karşılarına çıkartabildiğiniz reklam modelidir. Kullanıcılar harhangi bir üründe karar aşamasında iken alışveriş reklamları ile kararları etkileyebilir ve sizin ürününüzü tercih etmelerini sağlayabilirsiniz.


Video Reklamlar

Video reklamlar youtube üzerinde çeşitli şekillerde ve Google video iş ortağı sitelerinde gösterebileceğiniz bir reklam modelidir. Son yıllarda video içeriğin önemi çok büyük önem kazanmıştır. Hemen hemen herkes bir ürün veya hizmet satın alımı gerçekleştirmeden önce ürün veya hizmet hakkında video içeriklere göz atmaktadır. Bu aşamada sizde ürün veya hizmetinizi etkili bir video ile kullanıcıların karşısına çıkarabilir ve dilediğiniz sonuçları alabilirsiniz. 


Gmail Reklamları

Gmail reklamları, mail kutunuzda tanıtımlar ve sosyal sekmesinin en üstünde gösterilen reklamlardır. Bu reklamlar tıkladığınızda hedef sayfanıza yönlenebilir,  email gibi açılabilir, video ve görsel içerikle müşterilerin karşısına çıkabilirsiniz. Düşük maliyetli reklam modelinde ayrıntılı hedefleme ile sizde müşterilerilerinize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.


Mobil Uygulama Reklamları

Mobil uygulama reklamlarında google arama ağı, görsel reklamlar ve youtube reklamları ile App Store veya Android Store'daki mobil uygulamanız arasında indirmeye yönelik bağlantılar kurmanız sağlanmaktadır. Uygulamalarınızı bu ağlarda tanıtabilir ve indirilme sayılarını arttırabilirsiniz


Remarketing

Remarketing yani yeniden pazarlama dönüşüm oranı en yüksek reklam modelidir. Özellikle e-ticaret sitelerinde yoğun olarak kullanılan reklam modeli sitenize gelen ve belli işlemleri gerçekleştiren kullanıcılara yönelik tekrar reklam göstermenizi sağlayan bir reklam modelidir. Örnek verecek olursak e-ticaret sitenizde bir ürüne bakan veya bir ürünü sepete ekleyip alışveriş yapmadan siteden ayrılan kullanıcıya, gittiği sitelerde o ürünü tekrar göstermenizi sağlamaktadır. Bu aşamada kullanıcılara yeniden pazarlama yaparken baktığı üründe indirimler yaparak hatırlatabilir ve gerip dönüp almasını sağlayabilirsiniz.