Sosyal medya bilginin basit ve hızlı bir biçimde çift taraflı paylaşıldığı mecralardır. Sosyal medya sayesinde bir bilgiyi anlık olarak tüm dünyaya yaymanız ve bu bilgiyle tüm dünyanın etkileşime geçmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde dünya üzerinde aktif olarak sosyal medya kullananların sayısı 2020 verilerine göre 3,80 milyardır. Bu sayı dünya nüfusunun %50'sini oluşturmaktadır. Ülkemizde ise bu sayı 54 milyon ile nüfusumuzun %64'ünü oluşturmaktadır. Bu kadar aktif kullanıcı sayısı olması ve ulaşılabilir olması çok önemlidir.

Geleneksel medya ile sosyal medya arasındaki en önemli farklar, ölçümlenebilir olması, karşılıklı etkileşime geçilebilmesi ve düşük bütçeler ile büyük kitlelere ulaşabilinmesidir. 

Her geçen gün markalar sosyal medyanın değerini daha iyi anlamakta ve bu alanda bütçelerini artırmaktadırlar. Sosyal medya sayesinde insanlar ile markalar arasındaki duvarlar yıkılmıştır. Artık kullanıcılar markalara hiç olmadığı kadar yakın, diledikleri zaman istedikleri sosyal mecra üzerinden markayla iletişime geçebilmekteler. Bu iletişimi doğru kuran markalar kullanıcılar ile aralarında güçlü bağlar oluşturabiliyor. Marka ile kullanıcı arasında oluşan duygusal bağ, kullanıcının marka sadakati açısında çok büyük öneme sahiptir. Marka sadakati ile uzun vadede karlılığınızı artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Markaların sosyal medya kullanırken dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri özgün içerik üretmeleri. Kendi özgün içerklerinizi üretmeniz kullanıcıların için dikkat çekecek ve güvenilir olacaktır. Daha önce tüketilen bir içeriği sizin hesabınızda görünmesi, kullanıcı üzerinde bir ilgi uyandırmayacaktır aksine markanıza olan ilgisi ve etkileşimi azalacaktır.

Bir diğer önemli konu düzenli yapılan paylaşımlar. Hesabınızın aktif olarak paylaşım yapılması sizi güncel göstercektir. Bu sayede düzenli olarak içerikleriniz kullanıcıların ilgisini çekecektir ve etkileşiminiz artacaktır. Sosyal medyanızı aktif kullanmamanız imajınızı olumsuz etkileyecektir.

Sadece işiniz veya ürünlerinize yönelik paylaşımlarda bir süre sonra etkileşimin azalmasına neden olacaktır. Burada kullanıcı ihtiyaçlarına kulak vererek, sosyal medyanın en büyük nimetlerinden karşılıklı iletişim yönünde paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Ayrıca sektörünüz ve güncel konular ile ilgili paylaşımlar kullanıcılar ürünü boğmaktan kurtaracaktır.

Günümüz hız çağında kullanıcılar ile kuracağınız iletişimdeki hızınızda çok önemlidir. Herhangi bir ürününüz veya hizmetiniz ile ilgili sorulan sorular hızlı bir şekilde cevap vermeniz gerekmektedir. Bir click fazla atmak istemeyen kullanıcılara zamanında cevap vermezseniz sizin için ciddi maddi kayıplar kapıda demektir.

Kullanıcılar ile iletişime geçerken kullanacağınız dil çok önemlidir. Markanıza ve hedef kitlenize uygun bir dil yapısıyla iletişime geçmeniz sizin için iyi olacaktır.

Sosyal medya üzerinde monitoring önemlidir. Markanız ile ilgili konuşulan bir konu hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için büyük avantajdır. Sorunları çözmeniz, olumlu olumsuz yorumları takip etmeniz ve anlık etkileşimlerde bulunmanız marka algınızı olumlu yönde artıracaktır. 

Sosyal medya reklamları küçük, orta, büyük tüm işletmeler için çok önemlidir. Sosyal mecraların organik erişimleri kısıtlamasından sonra daha da önemli bir hale gelmilştir. Hedef kitlenize uygun özgün kampanylar ile binlerce kişiye kolayca erişebilir, kazancınızı önemli oranda arttırabilirsiniz. Kampanyalarınız ölçümleyebilir ve beklediğiniz sonuçlar gelmemesi durumda revize edip tekrar yayınlayabilirsiniz.

Sosyla medya yönetimi basit gözüksede kapsamlı bir şekilde yönetildiği zaman güzel sonuçlar veren bir mecradır. Bu açıdan markanızı alanında deneyimli ajanslara teslim etmenizi öneririz.